Medinės architektūros centras

Polocko g. 52, Vilnius

II–V 15–19 val.
VI–VII 11–19 val.

Medinės architektūros centras pasakoja apie medinę miesto architektūrą, jos paveldą ir amatus, taip pat pristato šiuolaikinius ekologiškus sprendimus, skatindamas tvaraus vystymo principais paremtą požiūrį į gyvenimą mieste. Svarbiausia informacija apie medinę miesto architektūrą lankytojams pateikiama nuolatinėje centro ekspozicijoje. Centras įsikūręs Užupyje, restauruotame autentiškame mediniame name. Jo tikslas – burti ir ugdyti žmones, kurie myli tvarų medinį miestą ir prisideda prie jo kūrimo.

Plačiau

Dabar padalinyje

Nuolatinė ekspozicija

Nuolatinė Medinės architektūros centro ekspozicija kviečia lankytojus patirti medinę architektūrą visomis juslėmis. Pagrindinis pasakojimo veikėjas – medis – pristatomas kaip gamtos kūrinys, statybinė medžiaga ir žmogaus kūrybiškumo raiškos priemonė. Interaktyvūs eksponatai ir šiuolaikinės technologijos leidžia pažinti medinį paveldą bei dailidės darbo subtilybes. Ekspozicija jungia praeitį ir dabartį, atskleidžia medinio miesto raidą ir ekologinę medinės architektūros svarbą, taip pat pristato šiuolaikinius medinės architektūros pavyzdžius iš viso pasaulio.

Daugiau

Apsilankykite padalinyje

Atvykimas

Polocko g. 52, Vilnius

II–V 15–19 val.
VI–VII 11–19 val.

Medinės architektūros centras įsikūręs Užupyje, Polocko g. 52. Jį patogu pasiekti pėsčiomis, dviračiu, automobiliu ar viešuoju transportu. Netoliese yra Bernardinų ir Polocko stotelės, kuriose stoja 6G, 11, 27, 34 ir 37 autobusai.

Atvykus automobiliu, jį galima palikti Polocko gatvėje įrengtose parkavimo vietose. Tai raudonoji parkavimo zona, 1 val. kaina – 1,50 Eur. Taip pat galima naudotis „Rimi“ parduotuvės aikštele adresu Zarasų g. 5A.

Įėjimas į Medinės architektūros centrą yra iš Polocko gatvės pusės. Prie įėjimo yra laiptai,o jų kairėje pusėje – pandusas. Kiemas grįstas bruku. Pastate įrengtas liftas, kuriuo žmonės, patiriantys judėjimo sunkumų, gali patekti į antrą aukštą.

Svarbios detalės

Muziejaus ekspozicijos išdėstytos per du aukštus. Jas galima pasiekti laiptais arba keltuvu.

Viršutinius drabužius galima pasikabinti pirmame aukšte. Šalia yra rakinamos spintelės daiktams bei speciali spintelė telefonams įkrauti.

Sanitariniai mazgai įrengti tiek pirmame, tiek antrame aukšte.

Pirmame aukšte eksponuojamos laikinos parodos, kurios reguliariai keičiasi. Antrame aukšte įrengta nuolatinė ekspozicija, skirta medinei architektūrai.

Parodų atidarymai yra atviri ir nemokami visiems lankytojams.

Muziejuje jus pasitiks gidai arba gidai savanoriai. Jie mielai papasakos apie vykstančias parodas bei pastato istoriją.

Mažiau lankytojų muziejuje būna darbo dienomis nuo 15 iki 17 valandos. Jei pageidaujate ramesnio apsilankymo, patariame vengti savaitgalių ir paskutinių mėnesio sekmadienių.

Dauguma muziejuje vykstančių renginių – parodų atidarymai, knygų pristatymai, paskaitos, diskusijos ir panašiai – yra nemokami.

Kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį muziejaus lankymas yra nemokamas. Darbo laikas – kaip ir kiekvieną sekmadienį: nuo 11 iki 19 val.

Kviečiame pasidalinti įspūdžiais lankytojų knygoje. Jei atsiliepimą, pastebėjimą ar komentarą norite atsiųsti vėliau, laukiame laiškų el. paštu edukacijos.medinukas@vilniausmuziejus.lt.

Vaikiški vežimėliai
Prie įėjimo į pastatą įrengtas pandusas, pritaikytas įvažiuoti su vežimėliu. Viduje ekspozicijos išdėstytos per du aukštus, jos pasiekiamos laiptais arba keltuvu. Esant poreikiui vežimėlį galima palikti padalinio verandoje.

Vystymo stalas
Pirmame aukšte esančiame tualete įrengtas vystymo stalas.

Žaidimų kambarys
Antrame aukšte rasite žaidimų kambarį, kuris gali būti naudojamas ir kaip nusiraminimo erdvė – jame įrengtos reguliuojamos (dimeriuojamos) šviesos. 

Mažuosius lankytojus taip pat kviečiame leistis į nuotykį – surasti visus muziejuje pasislėpusius medinukus!

Kūdikio maitinimas

Atskiros žindymui skirtos patalpos neturime, tačiau kūdikį galima pamaitinti bet kurioje ekspozicinėje ar edukacinėje erdvėje. Visose jose yra bent viena kėdė.

Edukaciniai užsiėmimai

Medinės architektūros centras
Namelis kaip iš pasakos
  • Trukmė: 90-120 min.
  • 5-8 Klasė
  • Kultūros pasas
Medinės architektūros centras
Vilniaus spalvos
  • Trukmė: 60 min.
  • 1-4 Klasė, 5-8 Klasė
Medinės architektūros centras
Mano medinis namas
  • Trukmė: 90 min.
  • 1-4 Klasė, 5-8 Klasė
  • Kultūros pasas
Visi edukaciniai užsiėmimai

Dirbtuvės

Medinės architektūros centro dirbtuvės skirtos medinių pastatų savininkams ir gyventojams, ieškantiems patikimos informacijos bei patarimų apie senų medinių namų ir jų elementų priežiūrą, restauravimą, tradicines bei šiuolaikines technologijas. Specialiai dirbtuvėms sukurtame portale rasite straipsnių ir vaizdo pamokų, literatūros nuorodų, meistrų ir specialistų kontaktus. Taip pat čia galima įsigyti autentiškų detalių, skirtų medinių namų restauravimui.

Medinės architektūros centre reziduojantis medžio meistras nemokamai konsultuoja medinių namų savininkus medinių elementų priežiūros ir restauravimo klausimais. Dėl konsultacijų rašykite el. paštu dirbtuves@vilniausmuziejus.lt. 

Fizines dirbtuves, kuriose medžio meistrai restauruos medinius architektūros elementus, organizuos mokymus ir edukacinius užsiėmimus, planuojama įkurti Šnipiškėse, Kintų g. 10. Šiuo metu vyksta šiai veiklai skirtų pastatų rekonstrukcijos projektavimo darbai.

Nuoroda

Šnipiškės

Giedraičių g. 24 medinukas – dar kuklus ir netobulas namelis Šnipiškėse, tačiau jau tampantis susitikimų vieta šnipiškiečiams, Vilniaus miesto muziejaus komandai ir miesto svečiams. Čia jau vyksta pirmieji renginiai ir pokalbiai apie vietos tapatybę, o ateityje planuojame kurti bendrus kultūrinius projektus, stiprinti ryšį su šiuo unikaliu rajonu ir padėti iš naujo atrasti Šnipiškes.

Esate šnipiškietis? Norėtumėte būti kviečiami į susitikimus? Parašykite mums el. paštu bendruomenes@vilniausmuziejus.lt.

Daugiau apie Medinės architektūros centrą

Medinės architektūros centras savo veiklą pradėjo kaip Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos padalinys – Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM). Muziejus pirmiesiems lankytojams duris atvėrė 2022 metais. Nuo to laiko čia veikia nuolatinė ekspozicija, kviečianti tyrinėti Vilniaus medinės architektūros praeitį, dabartį ir ateities perspektyvas. Be to, centras teikia konsultacijas medinių namų savininkams ir organizuoja laikinas parodas. Mokiniams ir jauniausiems lankytojams Medinės architektūros centras siūlo specialias edukacines programas, padedančias geriau pažinti medinę architektūrą. 

2025 m. muziejus tapo Medinės architektūros centru – Vilniaus miesto muziejaus padaliniu. Tais pačiais metais Vilniaus miesto savivaldybė centrui perdavė du medinukus Šnipiškėse – Giedraičių g. 24 ir Kintų g. 10. Ateityje pirmajame turėtų įsikurti Šnipiškių gyventojų veiklų centras, o antrajame – medinių pastatų detalių restauravimo dirbtuvės, kuriose medžio meistrai teiks konsultacijas medinių namų savininkams.  

Medinis namas Polocko g. 52 pradėtas statyti 1876 m., kai miesto pareigūno našlė Maria Szulska iš Vilniaus stačiatikių Šv. Dvasios vienuolyno išsinuomojo sklypą Užupio rytinėje dalyje. Vieno aukšto medinis namas su ūkiniu pastatu buvo pastatytas pagal inžinieriaus Ivano Levickio brėžinį. 1887 m. Marijos sūnus Bolesławas Szulskis pagal inžinieriaus Aleksandro Antonovičiaus projektą pristatė antrąjį namo aukštą – mezoniną.

1939 m. sklypą su statiniais iš Vilniaus stačiatikių Šv. Dvasios vienuolyno išsipirko Janas Czepas su šeima. Jo vardas išliko ant medinės namo numerio lentelės, kurios kopija eksponuojama autentiškoje vietoje, ant pietinio fasado, o originali lentelė saugoma Medinės architektūros centro rinkinyje. Šis medinukas buvo statytas kaip gyvenamasis namas ir iki pat muziejaus įrengimo išlaikė savo pirminę funkciją – jame buvo įrengti net 5 butai. 2006 m. jis įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. 2012 m. nustatyta, kad namas yra avarinės būklės, tačiau gyventojai iškelti tik 2017 m., Vilniaus miesto savivaldybei išpirkus butus.

Pastato rekonstrukcija prasidėjo 2019 metais. 2022 m. tvarkybos darbai buvo baigti, o tų pačių metų gegužės 18 d. duris atvėrė Medinės miesto architektūros muziejus – Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos padalinys. 2023 m. muziejaus pastato rekonstrukcijos ir pritaikymo projektas pelnė net tris apdovanojimus: tarptautinį European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023 bei du nacionalinius – Paveldo DNR ir Nacionalinį architektūros apdovanojimą (NAA).