Kas į Viršulus?

2022 05 21–2022 07 31

Vilniaus muziejaus parodoje „Kas į Viršulus?“ kviečiame susipažinti su vienu mažiausių Vilniaus rajonų – Viršuliškėmis. Šia paroda pradedame naują tyrimų ciklą, skirtą tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams.
Viršuliškės – tai ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikus menantis kaimas, ir svarbus Vilniaus radiofikacijos istorijos epizodas, ir išskirtinė Vilniaus žydų atminties vieta, taip pat – XX a. aštuntame dešimtmetyje pastatytas gyvenamasis rajonas – Vilniaus plėtros į vakarus rezultatas.
Ši paroda išskirtinė. Tai – pirmoji Vilniaus muziejaus paroda, veikianti keturiomis kalbomis, pirmoji, vykstanti ne Senamiestyje, ir pirmoji, padalinta į tris dalis. Pirmoji dalis įkurta troleibuse šalia troleibusų parko (Viršilų g.) ir ant parko tvoros (Viršuliškių skg.) Joje pristatoma senojo Viršuliškių kaimo istorija ir jo teritorijos tolimesnė raida. Antroji dalis pasakoja apie sovietinio Viršuliškių rajono atsiradimą ir yra Viršuliškių g. 43 stovinčio dvylikaaukščio cokoliniame aukšte. Trečioji – pasivaikščiojimo po Viršuliškes maršrutas, vedantis po įdomiausias rajono vietas.
Rekonstruoti Viršuliškių istoriją padėjo rajono gyventojai, už tai esame jiems be galo dėkingi.

Parodos darbo laikas: ketvirtadieniais–penktadieniais, 16–20 val. ir šeštadieniais–sekmadieniais 11–19 val., parodos lankymas nemokamas.

Paroda „Kas į Viršulus?“ veiks iki liepos 31 dienos.

Kuratorius: Povilas Andrius Stepavičius

Architektas: Povilas Marozas

Grafinis dizainas ir iliustracijos: Laura Grigaliūnaitė, Vanda Padimanskaitė

Technikai: Kazimieras Sližys, Stanislovas Lučunas

Parodos partneriai ir rėmėjai:

Lietuvos kultūros taryba

Vilniaus miesto savivaldybė

Vilnius 700

Omberg Group

Gatvės gyvos

Vilniaus viešasis transportas

Neakivaizdinis Vilnius

Xwhy / Agency of Understanding

Per porą mėnesių aplink parodą „Kas į Viršulus?“ suraibuliuos net aštuoni renginiai – pasivaikščiojimai, gyvos ir nuotolinės paskaitos!

Gegužės 26 d. po Viršuliškes pavedžios ir apie rajoną papasakos „Gatvės gyvos“ siela Albertas Kazlauskas, birželio 2 d. fotografas ir sovietinės miesto architektūros tyrėjas iš Ukrainos Dmytro Solovjovas nuotolinėje paskaitoje papasakos apie sovietmečių pastatytų gyvenamųjų rajonų Ukrainoje padėtį šiandien. Birželio 4 d. po Viršuliškes pavedžios parodos kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o birželio 9 d. apie gyvenamųjų rajonų architektūrą ir projektų inertiškumą dar vienoje nuotolinėje paskaitoje papasakos architektas iš Ukrainos Volodymiras Veštakas. Birželio 16 d. apie holistinės, visaapimančios daugiabučių kvartalų renovacijos problemas sužinosime iš Lietuvos architektų sąjungos pirmininkės Rūtos Leitanaitės. Birželio 17 d. kultūros nakties proga senuoju Viršuliškių keliu pasivaikščiosime iki miesto centro, birželio 30 d. po Viršuliškes dar kartelį pavedžios parodos „Kas į VIršulus?“ kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o liepos 9 d. – Albertas Kazlauskas.
Rinktis tikrai yra iš ko, kviečiame nepraleisti progos ir sudalyvauti Viršuliškių veiklose!

Sauliaus Žiūros nuotr.