Kas į Viršulus?

2022 05 21–2022 07 31

Vilniaus muziejaus parodoje „Kas į Viršulus?“ kvietėme susipažinti su vienu mažiausių Vilniaus rajonų – Viršuliškėmis. Šia paroda pradėjome naują tyrimų ciklą, skirtą tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams.

Viršuliškės – tai ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikus menantis kaimas, ir svarbus Vilniaus radiofikacijos istorijos epizodas, ir išskirtinė Vilniaus žydų atminties vieta, taip pat – XX a. aštuntame dešimtmetyje pastatytas gyvenamasis rajonas – Vilniaus plėtros į vakarus rezultatas.

Ši paroda išskirtinė. Tai – pirmoji Vilniaus muziejaus paroda, veikusi keturiomis kalbomis, pirmoji, vykusi ne Senamiestyje, ir pirmoji, padalinta į tris dalis. Pirmoji dalis įkurta troleibuse šalia troleibusų parko (Viršilų g.) ir ant parko tvoros (Viršuliškių skg.) Joje pristatyta senojo Viršuliškių kaimo istorija ir jo teritorijos tolimesnė raida. Antroji dalis pasakojo apie sovietinio Viršuliškių rajono atsiradimą ir buvo Viršuliškių g. 43 stovinčio dvylikaaukščio cokoliniame aukšte. Trečioji – pasivaikščiojimo po Viršuliškes maršrutas, vedantis po įdomiausias rajono vietas.

Rekonstruoti Viršuliškių istoriją padėjo rajono gyventojai, už tai esame jiems be galo dėkingi.

Kuratorius: Povilas Andrius Stepavičius

Architektas: Povilas Marozas

Grafinis dizainas ir iliustracijos: Laura Grigaliūnaitė, Vanda Padimanskaitė

Technikai: Kazimieras Sližys, Stanislovas Lučunas

Parodos partneriai ir rėmėjai:

Lietuvos kultūros taryba

Vilniaus miesto savivaldybė

Vilnius 700

Omberg Group

Gatvės gyvos

Vilniaus viešasis transportas

Neakivaizdinis Vilnius

Xwhy / Agency of Understanding

Per porą mėnesių aplink parodą „Kas į Viršulus?“ suraibuliavo net aštuoni renginiai – pasivaikščiojimai, gyvos ir nuotolinės paskaitos!

Gegužės 26 d. po Viršuliškes pavedžiojo ir apie rajoną papasakojo „Gatvės gyvos“ siela Albertas Kazlauskas, birželio 2 d. fotografas ir sovietinės miesto architektūros tyrėjas iš Ukrainos Dmytro Solovjovas nuotolinėje paskaitoje papasakojo apie sovietmečių pastatytų gyvenamųjų rajonų Ukrainoje padėtį šiandien. Birželio 4 d. po Viršuliškes pavedžiojo parodos kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o birželio 9 d. apie gyvenamųjų rajonų architektūrą ir projektų inertiškumą dar vienoje nuotolinėje paskaitoje papasakojo architektas iš Ukrainos Volodymiras Veštakas. Birželio 16 d. apie holistinės, visaapimančios daugiabučių kvartalų renovacijos problemas sužinojome iš Lietuvos architektų sąjungos pirmininkės Rūtos Leitanaitės. Birželio 17 d. kultūros nakties proga senuoju Viršuliškių keliu pasivaikščiojome iki miesto centro, birželio 30 d. po Viršuliškes dar kartelį pavedžiojo parodos „Kas į VIršulus?“ kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o liepos 9 d. – Albertas Kazlauskas.

Sauliaus Žiūros nuotr.