Mums jau vieneri: ką spėjome nuveikti?

Duris muziejus atvėrė ypatingomis aplinkybėmis – 2021 m. pradžioje muziejų darbo laiką, žmonių srautus ir veiklą vis dar smarkiai ribojo pandemija. Nepaisant nestandartinio starto, per metus pristatėme tris parodas, kurias aplankė 14 tūkstančių lankytojų, pravedėme ekskursijas beveik dviems tūkstančiams žmonių, tiek gyvai, tiek nuotoliu surengėme 15 renginių, subūrėme gausią pačių šauniausių muziejaus savanorių šeimą, taip pat pastatėme (ir nukėlėme) vieną paminklą, išleidome knygą, pristatėme šešis virtualius ir tikrus maršrutus po Vilnių, ir tai – tik pati pradžia!
Suskaičiavom „viščiukus“ ir dalinamės per pirmuosius metus muziejaus nuveiktų darbų ataskaita.

Parodos

Pirmoji paroda „Nuo mėsinės iki muziejaus. Vieno namo istorija“ pasakojo apie Vilniaus skerdėjų-mėsininkų krikščionių cechą, miesto ir mėsos ryšius bei pastato, kuriame įsikūrė muziejus, istoriją. Kviečiame prisiminti parodą ir pasivaikščioti po ją virtualiai.

Antroji – „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“, bylojo apie praėjusio amžiaus Vilniaus vizijas ir utopijas, jų kaitą mainantis režimams ir neblėstančią kūrėjų meilę Vilniui. Nors paroda jau užsidarė, su jos pasakojimais galite susipažinti knygoje „Neįgyvendintas Vilnius“ ir keturiuose virtualiuose pasivaikščiojimuose po realybe taip ir netapusį Vilnių.

Trečioji – prieš du mėnesius atsidariusi „Vokiečių gatvė“, kurioje pasakojame apie vienos seniausių miesto arterijų spalvingą istoriją. Paroda muziejuje veiks iki liepos mėnesio, tad kviečiame su ja susipažinti gyvai!

Taip pat muziejuje veikė iGem Vilnius instaliacija „MicroMoment“, kurioje muziejaus lankytojai galėjo išvysti įprastai plika akimi nematomą, tačiau mus nuolat supantį Vilnių – įvairiausiose erdvėse rastas bakterijas.

Kvietėme lankytojus į renginius pačiose įvairiausiose vietose – tiek muziejuje, tiek virtualybėje, tiek ir apleistose miesto erdvėse. Didžiosios dalies renginių įrašus galite rasti Vilniaus muziejaus YouTube paskyroje.

Įvertinimai

Vilniaus muziejus neliko nepastebėtas. Muziejaus atidarymas pateko į gerų praėjusių metų įvykių 15-tuką, parodos „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“ kuratorių Marijos Drėmaitės ir Rasos Antanavičiūtės knyga „Neįgyvendintas Vilnius“ buvo išpirkta ir apdovanota Vilniaus klubo premija, o, patys svarbiausi įvertinimai, žinoma, buvo muziejaus lankytojų:

Buvo turbo įdomu

Labai smagu sužinoti dar daugiau apie Vilnių!

Kuo daugiau tokių ekspozicijų!!!

AČIŪ LABAI NUOSTABIOMS GIDĖMS ❤️

Buvo labai įdomu, pastačiau pilį labai didelę

Rinkinys

Muziejus renka Vilniuje atsiradusius arba su Vilniumi susijusius objektus, dokumentus ir istorijas. Per metus muziejaus rinkinį papildė šiek tiek daugiau nei 200 eksponatų. Didelę jų dalį gavome dovanų ir už tai esame dėkingi muziejaus draugams ir mecenatams! Garso istorijų rinkinyje turime 42 interviu su senaisiais ir naujaisiais vilniečiais. Daugiausiai jų iš Vokiečių gatvės ir iš Viršuliškių.

Ekskursijos ir edukacijos

Per metus savo ir muziejaus savanorių jėgomis 1914 žmonių pravedėme 153 ekskursijas po muziejaus parodas, Gatvės gyvos kvietė į pasivaikščiojimus po neįgyvendintą Vilnių. Daugeliui įvairių institucijų darbuotojų darbdaviai įteikė kvietimus apsilankyti muziejuje taip siūlydami turiningai praleisti laisvalaikį. Beveik 9 šimtai mokinių lankė su parodomis susijusias mūsų edukacijas, o kartu su Architektūros fondu surengėme vaidmenų žaidimo kūrybines dirbtuves, kuriose paaugliai planavo naują miesto centrą.

Savanoriai

Be gidų-savanorių Vilniaus muziejaus veikla būtų neįmanoma. Būtent savanoriai yra muziejaus veidas ir balsas. Be galo džiaugiamės per metus susibūrusia draugiškų, Vilniaus miestą ir jo istoriją mylinčių 65 žmonių kompanija!
Vilniaus muziejaus savanoriai bendrauja su lankytojais, veda ekskursijas, renka Vilniaus gyventojų pasakojimus apie miestą ir šitaip prisideda prie parodų ir edukacijų kūrimo.

Komanda

Nuo muziejaus veiklos pradžios čia darbuojasi ta pati, jau susigrojusi komanda – tyrėja Aelita Ambrulevičiūtė, rinkinio kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, komunikacijos specialistė Rūta Miškinytė, viešųjų programų kuratorius Jurgis Atroškevičius ir direktorė Rasa Antanavičiūtė. Mums padeda muziejaus Taryba ir įvairių sričių specialistai iš Lietuvos bei užsienio, praturtinantys parodų turinį ir mūsų žinias bei gebėjimus.

Kartu su muziejaus darbuotojais parodas kuravo ir kviestiniai Vilnių tyrinėjantys mokslininkai: Vilniaus universiteto profesorės dr. Marija Drėmaitė ir dr. Jurgita Verbickienė, Vilniaus universiteto dėstytojas dr. Martynas Jakulis ir dr. Viktorija Kurienė.
Vaikus parodose užimti padeda interaktyvaus dizaino kuratorė Ieva Šimkonytė, o parodų erdvę vis naujai sukuria architektai Povilas Marozas, Julija ir Mindaugas Reklaičiai, Eglė Matulaitytė (Processoffice) ir dizainerės-iliustratorės Laura Girgaliūnaitė, Medilė Šiaulytytė ir Vilija Biekšaitė.

Draugai

Mūsų muziejus negalėtų veikti be kitų atminties institucijų, kolekcininkų ir Vilniaus istorijos entuziastų pagalbos ir draugystės. Esame dėkingi didžiuliam būriui žmonių, su kuriais bendradarbiavome ir draugavome pirmaisiais muziejaus metais. Visų neįmanoma išvardinti, bet ypatingai norime padėkoti valstybės archyvams, Lietuvos nacionaliniam muziejui, Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui, Nacionalinei Martyno Mažvydo, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių ir Vilniaus universiteto bibliotekoms, Sauliui Pilinkui, leidyklai Lapas ir Gatvės gyvos.

Rėmėjai

Mūsų idėjoms įsikūnyti padeda Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lenkijos institutas Vilniuje, Goethe institutas, o taip pat privatūs rėmėjai – Baltisches Haus, Orlen Lietuva, Mindshare, Šviesos technologijos, Narbutas, Audiolab. Nė viena Vilniaus muziejaus paroda neįvyktų be rėmėjų pagalbos!

2021 m. biudžetas

Pajamos: 260,2 tūkst. Eur

  • 64% savivaldybės dotacija
  • 21% projektinės lėšos
  • 12% lėšos, gautos už suteiktas paslaugas
  • 3% parama

Išlaidos: 254,2 tūkst. Eur

  • 46% muziejaus veikla
  • 39% darbo užmokestis ir socialinis draudimas
  • 15% muziejaus išlaikymas

Kas toliau?

Nuveikėme jau daug, planuojame nuveikti dar daugiau! Kartu su parodos „Vokiečių gatvė“ kuratoriais rengiame paskaitas ir ekskursijas. Vien šiuo metu muziejaus komanda su muziejaus draugais ir bičiuliais rengia keturias parodas – dvi bus pristatytos dar šiemet!
Gegužės mėnesį pasimatysime Viršuliškėse, kur rajone įkurdintoje parodoje pristatysime Viršulų istorijas ir naują pasivaikščiojimo po mikrorajoną maršrutą. Vasaros pabaigoje muziejuje papasakosime vilniečių būsto modernėjimo istoriją 1870–1918 metais ir palyginsime gyvenamąją aplinką prieš įdiegiant modernius dizaino sprendimus bei patogumus ir po to. Jubiliejinius 2023-iuosius pasitiksime pasakodami apie Vilniaus miesto suvenyrus – rimtus ir juokingus.
Šiuo metu ruošiamės Kirdiejų rūmų komplekso pritaikymo Vilniaus miesto muziejaus veiklai projektinių pasiūlymų konkursui, laukiame prie komandos prisijungiančio dar vieno nario, planuojame plėsti edukacijų ir ekskursijų spektrą.

Nuotraukos – Vilniaus muziejaus, Gintaro Janavičiaus, Sauliaus Žiūros, Witold Leon Łowczyk.