Vonia ir waterklozet dvaruose XIX amžiuje: Raudondvario atvejis

2022 11 30

Naktipuodis buduare po fortepijonu XX amžiaus pradžioje vidutiniuose provincijos dvaruose dar buvo gana įprastas vaizdas, tačiau didikų rūmuose jau XVIII amžiaus pabaigoje pradedami įrenginėti vonios kambariai, o kiek vėliau ir tualetai, vadinamieji waterklozet.

Lapkričio 30 d. 18 val. vyksiančioje architektūros istoriko, parodos „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ architekto dr. Mariaus Daraškevičiaus paskaitoje išgirsime apie vieno dvaro – grafų Tiškevičių Raudondvario – raidos atvejį.

Kada ir kur šio dvaro rūmuose buvo įrengtas pirmasis vonios kambarys ir tualetai? Kaip atrodė kiti Lietuvos didikų dvarų rūmų intymieji kambarėliai? Paskaitos metu sužinosime apie tai ir ne tik.
Marius Daraškevičius – humanitarinių mokslų daktaras, architektūros istorikas, Panemunės pilies direktorius, Vilniaus dailės akademijos mokslininkas stažuotojas. Tarp jo mokslinio darbo sričių patenka Naujųjų laikų Europos architektūros istorija ir teorija, Rytų Europos architektūra bei taikomoji ir dekoratyvinė dailė, taip pat Lietuvos bajorų materialinė kultūra. M. Daraškevičius yra mokslinių straipsnių ir knygų skirtų dvarų architektūrai autorius.
Tai – trečiasis parodą lydintis renginys. Mūsų dar laukia Aurelijos Baronienės paskaita apie šiandieninius Vilniaus kanalizacijos tyrimus.

Paroda Vilniaus muziejuje veiks iki gruodžio 31 d.

Kastyčio Mačiūno nuotr.