Sovietmečiu projektuoti rajonai Ukrainoje. Ar reikia juos saugoti?

Birželio 2 dieną, 19 val. vyo nuotolinė Dmytro Solovjovo – fotografo, architektūros tyrinėtojo, paveldosaugos aktyvisto ir gido iš Ukrainos paskaita apie sovietmečiu pastatytus Ukrainos gyvenamuosius rajonus ir tai, kodėl juos reikėtų išsaugoti bei ar reikėtų tai daryti. Iškilę, siekiant sukurti pačias patogiausias gyvenimo sąlygas, sovietiniai gyvenamieji rajonai šiandien dažnai „nurašomi“. Kodėl svarbu juos saugoti? Su kokiais iššūkiais susiduria šios erdvės? Kaip reikėtų su jais tvarkytis?

Apie visa tai ir ne tik pasiklausykite D. Solovjovo paskaitos įraše.

Nuo 2018 metų D. Solovjovas fotografuoja ir fiksuoja modernistinę architektūrą ir monumentalųjį meną Ukrainoje bei Baltijos šalyse. Dmytro – projekto „Ukrainian Modernism“ autorius. Nuo karo pradžios Dmytro dėmesį sutelkė į šiuo metu šalyje užpuolikų vykdomą destrukciją ir informacijos apie karo metu patirtą žalą sklaidą už Ukrainos sienų.

Paskaita vyko virtualiai, ji buvo tiesiogiai transliuojama Vilniaus muziejaus feisbuko paskyroje.

Paskaita vyko anglų kalba.

Už pagalbą organizuojant dėkojame kultūros projektų vadybininkei Oksanai Dumai.

Per porą mėnesių aplink parodą „Kas į Viršulus?“ suraibuliavo net aštuoni renginiai – pasivaikščiojimai, gyvos ir nuotolinės paskaitos!

Gegužės 26 d. po Viršuliškes pavedžios ir apie rajoną papasakojo „Gatvės gyvos“ siela Albertas Kazlauskas, birželio 2 d. fotografas ir sovietinės miesto architektūros tyrėjas iš Ukrainos Dmytro Solovjovas nuotolinėje paskaitoje papasakojo apie sovietmečiu pastatytų gyvenamųjų rajonų Ukrainoje padėtį šiandien. Birželio 4 d. po Viršuliškes pavedžiojo parodos kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o birželio 9 d. apie gyvenamųjų rajonų architektūrą ir projektų inertiškumą dar vienoje nuotolinėje paskaitoje papasakojo architektas iš Ukrainos Volodymiras Veštakas. Birželio 16 d. apie holistinės, visaapimančios daugiabučių kvartalų renovacijos problemas sužinojome iš Lietuvos architektų sąjungos pirmininkės Rūtos Leitanaitės. Birželio 17 d. kultūros nakties proga senuoju Viršuliškių keliu pasivaikščiojome iki miesto centro, birželio 30 d. po Viršuliškes dar kartelį pavedžiojo parodos „Kas į VIršulus?“ kuratorius Povilas Andrius Stepavičius, o liepos 9 d. – Albertas Kazlauskas.

Asmeninio archyvo nuotr.