Masinė pramoninė produkcija XIX–XX a. sandūros Vilniaus interjeruose

2022 11 16

Anglų architektūros istorikas Adrianas Forty 1986 m. pasirodžiusioje knygoje „Troškimų objektai. Dizainas ir visuomenė nuo 1750“ atkreipė dėmesį, kad ne gamyba ar jos tobulinimas, bet gaminio perkamumas yra pramoninių dirbinių gausinimo variklis. Būtent sėkminga, gerai organizuota prekyba skatino gamybos plėtimą ir pelno didinimą. Menkai perkamų daiktų neapsimokėjo gaminti. Tuo būdu ne vienetiniai, kaip atrodytų „unikalesni“, o kaip tik labiausiai paplitę dirbinių modeliai mums gali daugiau atskleisti apie XIX a. pabaigos – XX a. pradžios vartotojų lūkesčius ir nuotaikas.
Lapkričio 16 d. 18 val. vyksiančioje menotyrininkės, parodos „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ kuratorės dr. Dalios Klajumienės paskaitoje, per Vilniaus namų interjeruose aptinkamas masiškai pramoniniu būdu gamintas puošmenas, funkcinius įrenginius ir apdailos medžiagas, bus atskleisti kai kurie gamintojų ir prekeivių naudoti triukai patraukiant vartotojų dėmesį. Bus kalbama apie plačiai paplitusio gaminio transliuojamą idėją, kurios dėka jis gaminys buvo vertinamas ir siekiama jį įsigyti bei turėti kaip individualios aplinkos puošmeną.
Tai – antrasis parodą „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ lydintis renginys. Mūsų dar laukia parodos kuratorės, dr. Marius Daraškevičiaus paskaita apie dvarų modernizaciją XX a. pradžioje ir Aurelijos Baronienės paskaita apie šiandieninius Vilniaus kanalizacijos tyrimus.
Taip pat kviečiame į ekskursijas po parodą su parodos kuratorėmis. Lapkričio 19 d. apie parodą papasakos dr. Eglė Bagušinskaitė.