Kur ir kaip gyveno išminčius? Vilniaus Gaono sociotopografija Vilniuje

Kovo 9 d., 18 val. Vilniaus muziejuje vyko Vilniaus universiteto profesorės, vienos iš parodos „Vokiečių gatvė“ kuratorių dr. Jurgitos Verbickienės paskaita „Kur ir kaip gyveno išminčius? Vilniaus Gaono sociotopografija Vilniuje“.

Vilniaus Gaonas, daugeliui žinoma žydiškojo Vilniaus figūra, dar ir šiandien yra apipinta pačiomis įvairiausiomis legendomis, o istorinių jo asmenybę ir aplinką apibūdinančių žinių nėra daug.
Kur ir su kuo XVIII a. antros pusės Vilniuje gyveno rabis Elijas? Kaip atrodė jį supanti aplinka ir kokios buvo jo gyvenimo sąlygos? Kuriuose žydų kvartalo namuose gyveno Vilniaus Gaono šeima? Atsakymai į šiuos klausimus gali padėti geriau suvokti, kokia gi buvo šio laikotarpio vilniečių gyvenamosios aplinkos kasdienybė, ir kilstelėti Vilniaus Gaoną gaubiantį legendų šydą.

Tai – pirmoji parodą „Vokiečių gatvė“ lydinti paskaita. Visos parodos metu vyko kuratorių ekskursijos po parodą ir Vokiečių gatvę, kuratorių bei kviestinių svečių paskaitos. Balandžio 6 d. vyko dr. Martyno Jakulio paskaita apie Vilniaus evangelikų liuteronų bendruomenę ir vargšus XVIII amžiuje, gegužės 11 d. – dr. Aelitos Ambrulevičiūtės ekskursija po Vokiečių gatvę, gegužės 25 d. – dr. Viktorijos Kurienės paskaita apie Vokiečių gatvės naujakurius, birželio 29 d. – dr. Giedrės Keen paskaita apie bioarcheologinius tyrimus.

Vilniaus muziejaus paroda „Vokiečių gatvė“ pasakojo šios miesto arterijos istoriją.