Grožis, tiesa ir magnetukai

2023 03 08

Ar iš Milano parsivežtas megztinis be jokių simbolinių ženklų yra suvenyras? Ar Vilniaus fotografijų albumas yra suvenyras? O sovietmečiu pagaminti nuotraukų albumai odiniais viršeliais? Kas tas suvenyras apskritai ir kaip daiktai jais tampa?
Rengiant parodą apie Vilniaus suvenyrus klausimas, ar vienas arba kitas objektas gali būti laikomas Vilniaus suvenyru, kildavo nuolat. Na, pavyzdžiui, kaip vertinti tarpukariu mokinio prirašytą sąsiuvinį su geležiniu vilku ant viršelio, arba prieš penkiasdešimt metų jubiliejaus proga iš kolegų gautą gintarinį Aukštutinės pilies bokšto maketą? Šis klausimas nepaleidžia ir parodai atsidarius, tad kviečiame atsakymo paieškoti drauge.

Kovo 8 dieną, 18 val. Vilniaus muziejuje (Vokiečių g. 6) vyko diskusija „Grožis, tiesa ir magnetukai“. Pokalbyje dalyvavo filosofas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas ir leidyklos „Hubris“ įkūrėjas Viktoras Bachmetjevas, filosofas, Vilniaus universiteto ir Krokuvos Jogailos universiteto dėstytojas Vilius Dranseika, bei dailės istorikė, parodų kuratorė ir Vilniaus dailės akademijos profesorė Giedrė Jankevičiūtė. Diskusiją moderavo menotyrininkė, Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.

Šis renginys lydi muziejuje veikiančią parodą „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“.

Kiti parodą lydintys renginiai: – meduolių marginimo dirbtuvės (vasario 25 d.) – istoriko Dangiro Mačiulio paskaita apie Vilniaus vadavimo kampaniją tarpukario Lietuvoje (kovo 22 d.) – menotyrininko, kultūros veikėjo Sauliaus Pilinkaus paskaita apie kolekcionavimą ir kolekcininkus (balandis) – ženkliukų gamybos dirbtuvės vaikams su parodos iliustratore Kornelija Žalpyte (balandis) – menotyrininkės Karolinos Jakaitės paskaita apie suvenyrinės konditerijos pakuotes sovietmečiu (balandis–gegužė) – atvirukų dirbtuvės vaikams mamos ir tėčio dienos proga su parodos iliustratore Kornelija Žalpyte (gegužė–birželis) – dizaino istorikės Triin Jerlei (Estija) paskaita apie sovietinę suvenyrų pramonę Baltijos šalyse (birželio 14)