Dr. Wołkanowski. Nelengvas kompromisas. Pamąstymai apie tarpukario Vilniaus architektūrą

Spalio 14 d., istorikas, Lenkijos istorijos draugijos atstovas Opolėje ir knygų, skirtų Vilniaus istorijai, autorius dr. Waldemaras Wołkanowskis, skaitys paskaitą apie Vilniaus architektūros tarpukariu raidos klausimus.

Paskaitos metu W. Wołkanowskis pristatys, kaip tarpukariu laipsniškai keitėsi požiūris į Vilniaus architektūrą – nuo konservatyvaus požiūrio į Vilnių, kaip istorinį miestą, iki 1939 metais parengto „Vilniaus plėtros plano“. Architektūriniai klausimai bus aptariami visuomenės nuotaikų, kultūros ir meno istorijos kontekste, taip pat paskaitos metu bus pristatyti ir kai kurie neįgyvendinti Vilniaus projektai, tiesa, ne vien architektūriniai.
Renginys vyks lenkų kalba su vertimu į lietuvių kalbą. Rekomenduojame į renginį pasiimti pilnai pakrautą telefoną ir ausines – sinchroninio vertimo į lietuvių kalbą iš lenkų kalbos galėsite klausytis per savo išmanųjį telefoną.
Renginyje galės dalyvauti tik lankytojai, turintys galimybių pasą.
Tai – antras iš trijų parodą „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“ lydinčių renginių. Spalio 7 d. vyko menotyrininko, dr. Jarosławo Trybuśo paskaita apie neįgyvendintą Varšuvą, o spalio 21 d. prodiuseris, renginių vedėjas Jogaila Morkūnas kartu su architekte, Valdo Ozarinsko bendražyge Aida Čeponyte, papasakos apie architektūrines svajas ir vizijas po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
Šiuo metu Vilniaus muziejuje veikianti paroda „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“ pasakoja apie realybe taip ir netapusias praėjusio amžiaus vizijas Vilniaus miestui. XX amžiuje politinė valdžia Vilniuje keitėsi net dešimt kartų, tačiau nepaisant įvairiausių ideologijų ir režimų, politikai, miesto planuotojai ir architektai žadėjo sukurti geresnį pasaulį, geresnį Vilnių ir geresnė visuomenę.

Stepono Batoro universiteto anatomijos katedros pastato statybos, NAC nuotr.