Baldų mados ir dizaino naujovės XIX–XX a. sandūros Vilniuje

2022 10 13

Modernėjant Vilniaus miestui, sparčiai keitėsi ir gyvenamoji aplinka – pradėtos naudoti naujos interjero apdailos detalės, būstai apstatomi masinės gamybos baldais. Tačiau tuo pat metu išliko paklausūs ir tradicinės išvaizdos, iš įprastų medžiagų – įvairios rūšies medienos, gaminti baldai. Kaip jie atrodė? Iš kokių medžiagų gaminti Vilniuje naudoti baldai? Kaip jie buvo dekoruojami?
Spalio 13 d., 18 val. vyksiančioje paskaitoje dailėtyrininkė, parodos „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ kuratorė dr. Eglė Bagušinskaitė pristatys XIX a. II pusės – XX a. pradžios Vilniaus interjeruose naudotų baldų įvairovė – tipai, gamyboje naudotos medžiagos, jų apdirbimo technologijos, dekoro elementai.
Paskaitos metu susipažinsime su madomis, kurių aptariamu laikotarpiu vaikėsi vilniečiai, su tuo, kaip modernizacijos procesai veikė baldų dizainą ir, žinoma, pasikalbėsime apie baldų gamybą – kaip gi atrodė baldų pramonė tuo metu?
Tai – pirmasis parodą „Apie patogumą ir grožį: pokyčiai vilniečių namuose 1870–1918 metais“ lydintis renginys. Mūsų dar laukia parodos kuratorės dr. Dalios Klajumienės paskaita, dr. Marius Daraškevičiaus paskaita apie dvarų modernizaciją XX a. pradžioje ir Aurelijos Baronienės paskaita apie šiandieninius Vilniaus kanalizacijos tyrimus.
Taip pat kviesime į ekskursijas po parodą su parodos kuratorėmis. Pirmoji ekskursija vyks spalio 15 d., apie parodą papasakos dr. Dalia Klajumienė.

Vilniečio Teplovo buto interjeras, LNDM, inv. nr. Fi-51, fot. A. Cinovecas, XX a. pr.