Vilnius – žmonių ir vabzdžių

Ar žinojote, kad Vilnius turi savo bitę? Pasirodo, XIX a. viduryje Vilniaus Universiteto profesorius Gorskis pirmą kartą aprašė Vilniuje rastą laukinių bičių rūšį, lotyniškai žinomą kaip Hylaeus rinki. Be daugeliui pažįstamų naminių bičių, Vilniuje gyvena didelė įvairovė vabzdžių apdulkintojų: drugeliai, sfinksai, laukinės bitės, žiedmusės. Šie vabzdžiai yra svarbi miesto biologinės įvairovės ir ekosistemos dalis – skraidydami po žydinčius augalus, jie atlieka darbą, be kurio išnyktų didelė įvairovė gėlių, vaismedžių ir daržovių 🥀 Dėl miestų plėtros, žemdirbystėje naudojamų chemikalų ir kitų priežasčių vabzdžiai apdulkintojai nyksta, o mokslininkai vis dažniau atkreipia dėmesį, kad būtent miestai gali tapti saugiomis jų buveinėmis 🐝
Pirmoje šių dirbtuvių dalyje, per pokalbius, maistą ir pasivaikščiojimus, susipažinsime su Vilniuje ir jo apylinkėse gyvenančia vabzdžių apdulkintojų įvairove, jų buveinėmis, svarba miesto ekosistemai ir maisto produkcijai. Antroje dalyje įsitrauksime į savo miesto, rajono, gatvės, kiemo ateities kūrimą, svarstysime vabzdžių ir žmonių darnios kaimynystės scenarijus.
Dalyvius su vabzdžiais supažindins Lietuvos entomologas, VU Gamtos tyrimų centro mokslininkas dr. Eduardas Budrys, kūrybines dirbtuves ves kultūros tyrėja ir edukatorė Kotryna Markevičiūtė.
Dalyvius su vabzdžiais supažindins Lietuvos entomologas, VU Gamtos tyrimų centro mokslininkas dr. Eduardas Budrys, kūrybines dirbtuves ves kultūros tyrėja ir edukatorė Kotryna Markevičiūtė.
Dirbtuvės vyks Vilniaus muziejaus patalpose ir apylinkėse, trukmė – 3,5 val. Dirbtuvės yra nemokamos ir atviros visiems nuo 16 metų amžiaus.

Vietų skaičius ribotas, būtina registracija. Registruotis galite čia.

Dirbtuves organizuoja Vilniaus muziejus, Europos Komisijos Jungtinių Tyrimų Centro dalyvaujamosios ir svarstomosios demokratijos kompetencijų centras.

Dirbtuvės lydi parodą vilniaus_kambariai_v.1.1.

Unsplash nuotr.