Vilniaus vadavimo sąjūdis Tarpukario Lietuvoje

2023 03 22

Beveik visą Tarpukarį Lietuva praleido be savo istorinės sostinės Vilniaus, kuris nuo 1920 m. rudens buvo Lenkijos valdžioje. Tačiau tai neatšaldė lietuvių noro atgauti savo istorinę sostinę, o lietuvių visuomenės įtikėjimas šio atgavimo gyvybišku būtinumu pagimdė Vilniaus vadavimo sąjūdį. Šio sąjūdžio dėka dauguma niekada šiame mieste nebuvusių lietuvių jautėsi esantys jo simboliniais piliečiais ir svajojo kada nors įžengti į Vilnių.

Kovo 22 d. 18 val. vykusioje paskaitoje Lietuvos istorijos instituto mokslininkas, istorikas dr. Dangiras Mačiulis papasakojo apie Vilniaus vadavimo sąjūdį Tarpukario Lietuvoje ir lietuviškas svajones apie atsiimtą Vilnių.

Šis renginys lydi muziejuje veikiančią parodą „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“. Kiti parodą lydintys renginiai:

🟦 menotyrininko, kultūros veikėjo Sauliaus Pilinkaus paskaita apie kolekcionavimą ir kolekcininkus (balandis)
🟦 šeimų diena muziejuje ir ženkliukų gamybos dirbtuvės vaikams su parodos iliustratore Kornelija Žalpyte (balandžio 1 d.)
🟦 menotyrininkės Karolinos Jakaitės paskaita apie suvenyrinės konditerijos pakuotes sovietmečiu (balandis–gegužė)
🟦 atvirukų dirbtuvės vaikams mamos ir tėčio dienos proga su parodos iliustratore Kornelija Žalpyte (gegužė–birželis)
🟦 dizaino istorikės Triin Jerlei (Estija) paskaita apie sovietinę suvenyrų pramonę Baltijos šalyse (birželio 14 d.)

Nuorodoje naudojama nuotrauka: Aleksandriškių pradžios mokykla, Trakų apskr. IV skyrių baigiamieji mokiniai prie savo darbo Gedimino pilies. Lietuvos švietimo istorijos muziejaus nuotr., LIMIS.