Saldūs linkėjimai iš Vilniaus. Apie konditerijos pakuotes, sukurtas lietuvių dizainerių XX a. 6–8 deš.

2023 05 24

Saldainių dėžutės, šokoladas ar kokie kiti firminiai skanėstai – iki dabar yra vienas iš dažniausių pasirinkimų renkant suvenyrus, lauktuves ar dovanas. Saldainių dėžutės „Vilnius“, „Sostinės“, „Linkėjimai iš Vilniaus“ turėjo pačių įvairiausių formų, vizualinių kodų ir turbūt skonių 🍭 🍬 🍫
Gegužės 24 d. 18 val. Vilniaus muziejuje apie saldžius linkėjimus iš Vilniaus papasakos dizaino istorikė dr. Karolina Jakaitė!
Paskaitoje bus pasakojama daugiausia apie Vilniuje nuo 1964 m. veikusį Eksperimentinį meninio konstravimo biurą ir jame dirbusių dailininkų sukurtas pakuotes, nes būtent šią sritį Karolina Jakaitė tyrinėja jau keliolika metų. Bus galima pamatyti archyvinių fotografijų, projektinių pakuočių ir pačių dėžučių, kurios buvo išsaugotos asmeninėse dailininkų kolekcijose.
Kodėl dar įdomu apie tai pasakoti? Dabar saldainių dėžutes dažniausiai lengvai išmetame, gerai, jei tai darome atsakingai rūšiuodami ♻ Tačiau sovietmečiu, kai visko trūko, tos gražiai apipavidalintos dėžutės dažnai gyveno antrą gyvenimą, į jas būdavo dedami siūlai, sagos, laiškai ar kokie kiti smulkūs daiktai 🪡 🧵 🧶 Jose slypi ne tik įdomios grafinio dizaino istorijos, bet ir savotiškas tvarumo pavyzdys.
Dr. Karolina Jakaitė yra dizaino istorikė, Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros instituto mokslininkė, dizaino tyrimų srityje dirbanti daugiau nei 15 metų. Jos tyrimų laukas apima temas iš XX a. dizaino istorijos, sovietinio laikotarpio dizaino, tarptautinių parodų ir šiuolaikinio dizaino. Yra dviejų studijų „Šaltojo karo kapsulė: lietuvių dizainas Londone 1968“ (LAPAS, 2019) ir „Antanas Kazakauskas. Viskas užprogramuota / Everything is Programmed” (Vilnius: Vilniaus grafikos meno centras, 2022) autorė. Kaip kuratorė yra surengusi parodų, konferencijų, įgyvendinusi dizaino istorijos aktualizavimo projektų, skaičiusi viešų paskaitų Lietuvoje ir užsienyje.

Visų labai laukiame paskaitoje! Šis renginys lydi muziejuje veikiančią parodą „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai“. Kiti parodą lydintys renginiai:

🟦 dirbtuvės vaikams tėčio dienos proga su parodos iliustratore Kornelija Žalpyte (birželis)
🟦 dizaino istorikės Triin Jerlei (Estija) paskaita apie sovietinę suvenyrų pramonę Baltijos šalyse (birželio 14 d.)

Renginys yra Vilnius 700 programos dalis.