Ką skirtingos teisės reiškė praktikoje?
Vilniuje galiojanti teisė apibrėžė, ką galima laikyti Vilniaus miestiečiu – pagrindinis įsirašymo į miesto teisę kriterijus buvo turtas ir asmens laisvė. Sakydami „įsirašė“ tą ir turime omenyje – į miestiečių sąrašus būdavo įrašoma. Jei jau minėjome, kad ne visi Vilniaus gyventojai, nepriklausomai nuo gyvenimo mieste stažo, galėjo būti laikomi vilniečiais, tai lygiai taip pat į miestiečių tarpą įsirašyti galėjo ir visai neseniai į miestą atvykę žmonės. Pasak istoriko Zigmanto Kiaupos, svarbi buvo ir vadinamoji laisvo oro taisyklė. Pagal ją „nelaisvas žmogus, įbaudžiavinamas ar jau įbaudžiavintas valstietis, persikėlęs į miestą ir tapęs jo bendruomenės nariu, tapdavo laisvas“.
Kodėl „Magdeburgo“?
Originalus šaltinis, kuriame apibrėžiama, kas yra Magdeburgo teisė, neišliko. Teisės istorikai užsiima šios konkrečios teisės rekonstrukcija iš išlikusių ir šiandien prieinamų šaltinių. Vilniaus miesto archyvas skaudžiai nukentėjo XVII a. viduryje įvykusios miesto okupacijos metu.
Magdeburgo teisė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestuose galioti nustojo po paskutinio Abiejų Tautų Respublikos padalijimo – tiesa, ne iš karto. Magdeburgijos galutinai likviduotos 1840 metais. Tais pačiais metais visoje buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje liovėsi galiojęs ir Trečiasis Lietuvos Statutas.