Knygos „Pamišimas ir epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai“ pristatymas

2022 11 17

Lapkričio 17 d. 18 val. Vilniaus muziejuje vyks Eglės Sakalauskaitės-Juodekienės knygos „Pamišimas ir epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai“ pristatymas.

Apie paslaptingas nervų ligas ir XIX a. vilniečių istorijas leidyklos „Lapas“ išleistos Eglės Sakalauskaitės-Juodeikienės monografijos „Pamišimas or epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai. Nervų ligos Vilniuje XIX a. pirmoje pusėje“ pristatyme. Pokalbyje dalyvaus knygos autorė Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė, gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas, medicinos istorikas Aistis Žalnora, pokalbį moderuos leidyklos „Lapas“ direktorė Monika Gimbutaitė.
XIX a. pirmos pusės Vilnius buvo kupinas prieštaravimų, kaip ir tuo laiku dar tik beužgimstantis neurologijos mokslas. Vilniaus universiteto medicinos tyrimai išgyveno aukso amžių, bet sunegalavę miestiečiai mieliau kreipdavosi ne į gydytojus, o į būrėjas ar barzdaskučius-chirurgus. Ir nors naujausi ligų diagnostikos bei gydymo metodai pasiekdavo sostinę, toliau tvirtai tikėta, jog „pamišimas ir epilepsija paūmėja šviečiant mėnesienai“, o kaltūnas yra „nacionalinė rykštė“.
Medicinos istorijos monografijoje neurologė Eglė Sakalauskaitė-Juodeikienė kviečia pažvelgti, ką reiškė to meto Vilniuje gydyti „sielos buveinės“ bei „visų kančių kamieno“ ligas. Pasitelkusi platų šaltinių spektrą, ji supažindina skaitytojus su anuomet progresyviomis, bet šiandien nuostabą keliančiomis medicinos sistemomis, mokslinėmis ir filosofinėmis jų prielaidomis bei kartais šokiruojančiais gydymo metodais, kuriuos teko patirti to meto vilniečiams.

Emilijos Blockutės nuotr.