Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas

2024 01 26–06 30

Parodos pavadinimas „Kaupti. Saugoti. Atskleisti“ ne atsitiktinai primena policijos šūkį. Šįkart pristatome Vilniaus muziejaus rinkinį, kuriame eksponatai dažnai yra tarsi įkalčiai, padedantys rekonstruoti vilniečių ir paties miesto istoriją. Portsigaras pasakoja apie lenkų tautybės vilniečių per(si)kėlimą į Lenkiją pokariu, o acto butelis – apie vieną seniausių iki šiol veikiančių miesto įmonių „Vilniaus degtinė“.
Tuo tarpu muziejaus tyrėjams dažnai tenka detektyvų vaidmuo. Jie ieško užuominų detalėse, kvočia liudininkus, nustato ryšius tarp daiktų, įvykių, žmonių ir atkuria pamirštas istorijas. Parodoje rasite 36 „bylas“, išnarpliotas ir dar ne.
Šia paroda atveriame užkulisius ir pasakojame, kaip veikia muziejus. Kaip jame atsiranda eksponatai? Kuo užsiima muziejaus darbuotojai? Kas slepiasi už durų, pažymėtų ženklu „Stop“? Kaip tikrovėje atrodo įstatyme numatyta svarbiausia muziejų veikla – „kaupti, saugoti, konservuoti, restauruoti, tirti ir populiarinti“?
Muziejaus rinkinyje – su Vilniumi susiję objektai ir istorijos: daiktai, vaizdai, dokumentai ir pasakojimai. Pradėję tuščiomis rankomis per trejus metus surinkome daugiau nei du tūkstančius mažų ir didelių Vilniaus gyvenimo „įkalčių“. Didžiąją dalį eksponatų gavome dovanų.

Dėkojame Vilniaus muziejaus donatoriams, kurie dovanomis gausina muziejaus rinkinį, ir kviečiame prisijungti prie jų būrio:

Felix Ackermann
Jonas Žukauskas
Justina Žutautaitė
75 vilniečiai, kurie pasidalijo savo namų albumų nuotraukomis
62 vilniečiai, kurie dalijosi prisiminimais apie Vokiečių gatvę, Viršuliškes ir Krasnuchą

Kuratoriai:  Povilas Andrius Stepavičius, Saulius Pilinkus

Parodos dizainas: Vytautas Gečas

Grafinis dizainas: Laura Grigaliūnaitė

Piešiniai: Kornelija Žalpytė

Maršrutas detektyvams: Saulė  Norkutė, Živilė Miežytė

Vertėjai: E-vertimai

Redaktoriai: Dangė Vitkienė (LT), Joseph Everatt (EN)

Technikai: Kazimieras Sližys, Stanislovas Lučunas, Spaudos idėjos

Partneriai ir rėmėjai: Briedis, Daiktų istorijos, Vilnelės pankai, Vilniaus degtinė, Vilniaus savivaldybė

Eksponatus parodai skolino:

Archiwum Akt Nowych

Biblioteka Jagiellońska

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy S.A.

ID Vilnius

Kauno apskrities viešoji biblioteka

Lietuvos centrinis valstybės archyvas

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka