Jameso Joyce‘o romano „Ulisas“ šimtmečiui – visos Europos miestų Odisėja

2022 ruduo–2023 metai

Šiandien, birželio 16-ąją, vadinamosios Blumo dienos (angl. Bloomsday, pagal pagrindinį romano „Ulisas“ herojų – Leopoldą Blumą) t. y. dienos, kurios metu vyksta epiškojo romano veiksmas, proga, norime pranešti ir pasidžiaugti, kad Vilniaus muziejaus ir „Xwhy / Supratimo agentūros“ vedinas Vilnius drauge su 17 kitų Europos miestų pradeda vykdyti ambicingą dviejų metų trukmės projektą, skirtą Joyce‘o „Uliso“ šimtmečiui paminėti.

Jamesas Joyce‘as savo žymųjį romaną „Ulisas“ rašyti pradėjo Pirmojo pasaulinio karo sukrėtimų ir ispaniškojo gripo epidemijos fone, gyvendamas Trieste bei Ciuriche, o baigė 1922-aisiais Paryžiuje. Tais pačiais metais romanas buvo išleistas. „Uliso“ veiksmas vyksta Joyce‘o gimtajame Dubline, tačiau paskutiniai trys romano žodžiai yra miestų, kuriuose jis pastarąjį rašė ir kuriuose gyveno jau būdamas suaugęs, pavadinimai – Triestas, Ciurichas, Paryžius.
Būtent tai įkvėpė projekto „Ulisas: Europos Odisėja“ formatą – veiksmą, besivystantį skirtinguose Europos miestuose. Savo ruožtu Joyce‘o „Ulisą“ įkvėpė Homero „Odisėja“ – epas, taip pat gimęs dramatiško europietiškos civilizacijos sukrėtimo, dešimtmetį trukusio Trojos karo laikotarpiu. Odisėjo epochos Viduržemio jūros salos dvidešimt pirmajame amžiuje tampa visame žemyne išsibarsčiusiais miestais.
Projektas kiekviename iš 18 miestų pagal 18 romano epizodų skleisis chronologine tvarka. 2022-ųjų rugsėjo pabaigoje viskas prasidės Atėnuose, o rudenį veiksmas persikels į Budapeštą, Marselį, Triestą ir. 2023 metais renginiai vyks Paryžiuje, Berlyne, Kopenhagoje, San Sebastiane, Kluže, Stambule, Ciuriche, Groningene, Eleusine ir Oulu. Kelionę projektas užbaigs 2024-aisiais Lisabonoje, Dubline ir Londonderyje.
Vilniuje Europos Odisėja prasidės 2022 rudenį, veiksmas tęsis ir 2023-aisiais, Vilniaus jubiliejaus metais.
„Europos Odisėja“ Vilniuje nagrinės miesto kaitos temą ir bendruomenių vaidmenį miestui transformuojantis. Pasirinkti trys miesto rajonai – Naujoji Vilnia, Pavilnių regioninis parkas ir Paupys. Projekto metu, kuriant laikinas naujas viešąsias erdves prie Vilnelės, šių rajonų gyventojai bus kviečiami kalbėtis apie skirtingus jų gyvenamosios aplinkos kaitos scenarijus.
Galimybę įgyvendinti projektą suteikė programa „Kūrybiška Europa“.

Jamesas Hoyce'as. Airijos nacionalinės bibliotekos nuotr.