ULISAS Europos Odisėja. Vilnelės Odisėja Naujoje Vilnioje, Markučiuose ir Paupyje

2022–2024

Jamesas Joyce‘as savo žymųjį romaną „Ulisas“ rašyti pradėjo Pirmojo pasaulinio karo sukrėtimų ir ispaniškojo gripo epidemijos fone, gyvendamas Trieste bei Ciuriche, o baigė 1922-aisiais Paryžiuje. Tais pačiais metais romanas buvo išleistas. „Uliso“ veiksmas vyksta Joyce‘o gimtajame Dubline, tačiau paskutiniai trys romano žodžiai yra miestų, kuriuose jis pastarąjį rašė ir kuriuose gyveno jau būdamas suaugęs, pavadinimai – Triestas, Ciurichas, Paryžius.
Būtent tai įkvėpė projekto „ULISAS Europos Odisėja“ formatą – veiksmą, besivystantį skirtinguose Europos miestuose. Savo ruožtu Joyce‘o „Ulisą“ įkvėpė Homero „Odisėja“ – epas, taip pat gimęs dramatiško europietiškos civilizacijos sukrėtimo, dešimtmetį trukusio Trojos karo laikotarpiu. Odisėjo epochos Viduržemio jūros salos dvidešimt pirmajame amžiuje tampa visame žemyne išsibarsčiusiais miestais.

Vilniaus muziejaus ir Critical + Xwhy agentūros vedinas Vilnius drauge su 17 kitų Europos miestų leidžiasi į ambicingą trejų metų trukmės projektą, skirtą Joyce‘o „Uliso“ šimtmečiui paminėti.

Projektas kiekviename iš 18 miestų pagal 18 romano epizodų skleidžiasi chronologine tvarka. 2022-ųjų rugsėjo pabaigoje viskas prasidėjo Atėnuose, o vėliau persikėlė į Budapeštą, Marselį ir Triestą, trumpam sustojo Vilniuje. 2023 metais renginiai vyks Paryžiuje, Berlyne, Kopenhagoje, San Sebastiane, Vilniuje, Kluže, Stambule, Ciuriche, Groningene, Eleusine ir Oulu. Kelionę projektas užbaigs 2024-aisiais Lisabonoje, Dubline ir Londonderyje.
Vilniui atiteko trečiasis romano „Ulisas“ skyrius, o tuo pačiu Homero „Odisėjos“ dalis, kurioje pasakojama apie jūros dievą Protėją. Šiose abiejų kūrinių dalyse rašoma apie mirtį ir gyvenimą, nuolatinį atsinaujinimą, pavidalo keitimą ir dramatiškas permainas. Vilniaus muziejus projekto metu pasirinko gilintis į miesto kaitos temą ir bendruomenių, gyventojų vaidmenį miestui transformuojantis.

Veiksmas vyksta trijuose prie Vilnelės esančiuose rajonuose – Naujoje Vilnioje, Markučiuose ir Paupyje. Vilnelės Odisėjos simpoziume 2022 metų spalį ir 2023 m. birželį atsirasiančiose laikinose viešosiose erdvėse prie upės, šių rajonų gyventojai buvo ir bus kviečiami kalbėtis apie skirtingus jų gyvenamosios aplinkos kaitos scenarijus: kaip gali keistis post-industrinės Naujosios Vilnios ir kaimiškos Markučių erdvės, kiek senosios Paplaujos turi likti Paupyje, ar gyventojai yra tik pokyčių stebėtojai, ar aktyvūs dalyviai, kaip išsakyti savo nuomonę, kad ji būtų išgirsta?

Funkcionalias instaliacijas prie upės kurs menininkas Vladas Suncovas, ir Architektūros fondo projektas Keliaujančios architektūros dirbtuvės (Evelina Vasiliauskaitė ir Margarita Kaučikaitė) bei architektės Aurelija Kniukštaitė, Jonė Virbickaitė ir Kotryna Bajorinaitė.

Projekto partneris:

Daugiau apie projektą:

Projektą dalinai finansuoja:

Jamesas Hoyce'as. Airijos nacionalinės bibliotekos nuotr.