Vilniaus muziejus drauge su Britų taryba, daugiakultūriu vaikų ir jaunimo centru „Padėk pritapti“ bei Vilniaus romų bendruomene davė startą naujam projektui. Pagrindinis projekto „Tarp dviejų pasaulių – romų jaunimo Istorijos” tikslas – paskatinti ir įgalinti Vilniaus romų jaunimą tapti pasitikinčiais savo asmeninių istorijų ir išgyvenimų pasakotojais. Kartu sieksime griauti gajus stereotipus, suteikdami romų jaunimui platformą dalintis savo patirtimis, istorijomis, apmąstymais ir įžvalgomis.
„Vilniaus muziejus ir „Padėk pritapti” bendradarbiauti pradėjo praėjusiais metais, kai „Padėk pritapti” drauge su romų jaunuoliais kūrė filmą „Miro Foro”. Viena iš filmo kūrybinio proceso dalių buvo dirbtuvės Vilniaus muziejuje, kurių metu bandėme kartu pažvelgti į santykį su miestu, pagalvoti, kaip patys jaunuoliai pasakotų apie Kirtimus, kuriuose gyveno, jei turėtų tam erdvę, jei galėtų istoriją pasakoti patys apie save. Taip gimė mintis, kad ši tema verta kur kas daugiau nei vienų dirbtuvių. Vilniaus muziejus ir anksčiau turėjo planų kurti parodą apie Vilniaus romus, tačiau bendraudami su „Padėk Pritapti“ ir romų jaunuoliais supratome, kad įdomiausias, aktualiausias parodos rakursas bei kūrybinis procesas bus, kai pagrindiniais veikėjais ir pasakotojais jame taps patys jaunuoliai. Norime, kad jaunuoliai dalyvautų visuose parodos kūrimo etapuose, taip įgydami svarbių įgūdžių ir kompetencijų.” – pasakoja Vilniaus muziejaus renginių ir edukacinės programos kuratorė Živilė Miežytė.
2020 metais nugriovus Kirtimų gyvenvietę, daliai čia gyvenusių romų šeimų suteikti socialiniai būstai, jos liko gyventi Vilniuje, tačiau nemaža dalis bendruomenės narių nusprendė nelikti sostinėje ir išvyko gyventi į kitus Lietuvos miestus ar į užsienį. Kirtimai, anksčiau buvę bendruomenės gyvenimo ir susibūrimų vieta – ištuštėjo. Netekusi bendros susibūrimų vietos bendruomenė išsibarstė, daugelis iki tol buvusių tvirtų bendrabūvio ryšių ėmė trūkinėti ar visai nutrūko. Būtent ši, asmeninius išgyvenimus atskleidžianti, istorijos dalis viešojoje erdvėje dažniausiai nutylima. Projektu „Tarp dviejų pasaulių – romų jaunimo istorijos“ siekiame kartu su romų jaunimu sukurti erdvę jų istorijoms atsiskleisti, būti papasakotoms ir išgirstoms.
„Visuomenės nuostatos kinta labai lėtai. Kai kalbame apie romų integraciją, norime, kad keistųsi tik jie, tačiau sėkmingai integracijai būtinas abiejų pusių dialogas, įsiklausymas ir nuoširdus domėjimasis. Todėl daugiau nei dešimtmetį kasdien dirbdamos su romų bendruomene stengiamės skirti dėmesio ne tik jiems, bet ir visuomenei: važinėjame po Lietuvą, vesdamos mokymus apie romų istoriją, kultūrą, stereotipines nuostatas ir ilgametę sisteminę diskriminaciją. Po visos dienos mokymų kartais sulaukiame komentarų, kad tokie susitikimai iš esmės sugriauna visas turėtas nuostatas ir stereotipus, o įgytos žinios įgalina ir drąsina patiems prisidėti prie išankstinių visuomenės baimių griūties.” – pasakoja daugiakultūrio vaikų ir jaunimo centro „Padėk pritapti” vadovė, edukatorė Inga Kreivėnaitė.
Visus šiuos metus vyks įvairios dirbtuvės, kurių metu projekto „Tarp dviejų pasaulių – romų jaunimo Istorijos” dalyviai rinks, dokumentuos ir nagrinės su buvusia romų gyvenviete – Kirtimais – susijusią etnografinę medžiagą. Jaunimo žvilgsnis į gimtųjų Kirtimų istoriją, kultūrą bei socialinį gyvenimą atsiskleis 2025 metais Vilniaus muziejuje planuojamoje parodoje, kurią kartu su muziejumi kurs ir kuruos į projekto veiklas įsitraukęs romų jaunimas.
„Laukia įdomūs metai – matome jaunosios romų kartos entuziazmą ir norą būti pamatytiems ir išgirstiems. Todėl išsikėlėme tikslą, kad visuose parodos rengimo etapuose – nuo medžiagos rinkimo iki ekskursijų vedimo – dalyvaus patys romai, kurie ir pasakos savo vilnietišką, Kirtimų istoriją. Paroda Vilniaus muziejuje taps unikalia, betarpiška erdve, kurioje bus galima iš arti pažinti Kirtimų bei ten gyvenusių žmonių kasdienybę.” – mintimis dalijasi daugiakultūrio vaikų ir jaunimo centro „Padėk pritapti” vadovė, edukatorė Inga Kreivėnaitė.