Krasnûchos istorijos

2023 06 08–2023 07 02

2023 07 21–2023 09 30

VM laboratorija: edukacinis projektas

Krasnucha, Krasnūcha, o gal Krasnuxa? Oficialiai tokio rajono nėra. Jo pavadinimas gyvuoja šnekamojoje kalboje, o ribos – vilniečių sąmonėje. Ne tik tų, kurie prisimena, kad anksčiau Savanorių prospektas vadintas Raudonosios armijos prospektu (rus. Prospekt krasnoj armii), bet ir moksleivių – šios parodos ir tyrimo autorių.

Kodėl galvojame, kad rajonas – pavojingas, baugus ir liūdnas? Kiek mūsų įsivaizdavimai remiasi asmeninėmis vietos patirtimis, o kiek – nuogirdomis ir stereotipais? Ką sako čia gyvenantys žmonės? Kaip keičiasi aplinka, kai ją geriau pažįsti?
Mokiniai jaukinosi rajoną atlikdami interviu su vietos gyventojais. Į pokalbį pakvietė tėvus, senelius, kaimynus, mokytojus ir praeivius. Klaidžiojo po rajoną pildydami fotodienoraščius, fiksuodami tai, ką matė po kojomis ir pakėlę akis aukštyn. Vartė senus Vilniaus žemėlapius, ieškodami senųjų gatvių pavadinimų, bandydami išsiaiškinti ne tik Krasnuchos, bet ir kitų vietovardžių atsiradimo istorijas.

Ši paroda – Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleivių kelionė giliau susipažįstant su rajonu, kuriame kas dieną lankosi, bet neužsibūna. Mokiniams – tai pirmas atliktas interviu, pirma pažintis su tyrimo etika ir metodais, pirmas prisilietimas prie parodų rengimo. Muziejui – pirma bendra paroda su gimnazistais ir pažinties su Krasnucha pradžia.

Parodos kūrybinė komanda:

Roberta Barčaitė, Smiltė Dilytė, Virginija Dudarevičienė, Gabrielė Ginkutė, Miglė Eglė Glebuvienė, Laura Jakeliūnaitė, Austėja Emilija Jakučionytė, Aistė Kishkel, Aleksandra Kašubaitė, Lina Matusevičiūtė, Ugnė Mozūraitė, Liepa Norkutė, Edgaras Ostreika, Austėja Rapkauskaitė, Ignas Ringelevičius, Dominyka Sokolovaitė, Monika Stanevičiūtė, Andrėja Štramaitytė, Evita Točilovaitė, Voruta Tranylė, Mantė Vaičiūtė, Justinas Vekerotas

Projekto koordinavimas: Živilė Miežytė

Architektūra ir dizainas: Matas Maldutis

Grafinis dizainas: Morta Vileikytė

Vertimai: Adrija Burokaitė, Rugilė Nenartavičiūtė, Akvilė Katauskytė-Burokienė

Kalbos redakcija: Lina Matusevičiūtė (LT), Joseph Everatt (EN)

Dėkojame projekto dalyviams ir dalyvėms, pasidalinusiems ir pasidalinusioms istorijomis ir prisiminimais, Danutei Serapinienei, UAB Grinda, Jurgiui Atroškevičiui, Povilui Andriui Stepavičiui

Partneriai: Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija, Lietuvos kultūros taryba

Paroda yra Vilnius 700 programos dalis.

Gimnazistės Austėjos Emilijos Jakučionytės nuotr.