Krasnucha, Krasnūcha, o gal Krasnuxa? Oficialiai tokio rajono nėra. Jo pavadinimas gyvuoja šnekamojoje kalboje, o ribos – vilniečių sąmonėje. Ne tik tų, kurie prisimena, kad anksčiau Savanorių prospektas vadintas Raudonosios armijos prospektu (rus. Prospekt krasnoj armii), bet ir moksleivių – šios parodos ir tyrimo autorių.
Kodėl galvojame, kad rajonas – pavojingas, baugus ir liūdnas? Kiek mūsų įsivaizdavimai remiasi asmeninėmis vietos patirtimis, o kiek – nuogirdomis ir stereotipais? Ką sako čia gyvenantys žmonės? Kaip keičiasi aplinka, kai ją geriau pažįsti?
Mokiniai jaukinosi rajoną atlikdami interviu su vietos gyventojais. Į pokalbį pakvietė tėvus, senelius, kaimynus, mokytojus ir praeivius. Klaidžiojo po rajoną pildydami fotodienoraščius, fiksuodami tai, ką matė po kojomis ir pakėlę akis aukštyn. Vartė senus Vilniaus žemėlapius, ieškodami senųjų gatvių pavadinimų, bandydami išsiaiškinti ne tik Krasnuchos, bet ir kitų vietovardžių atsiradimo istorijas.
Ši paroda – Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleivių kelionė giliau susipažįstant su rajonu, kuriame kas dieną lankosi, bet neužsibūna. Mokiniams – tai pirmas atliktas interviu, pirma pažintis su tyrimo etika ir metodais, pirmas prisilietimas prie parodų rengimo. Muziejui – pirma bendra paroda su gimnazistais ir pažinties su Krasnucha pradžia.
Kalbos redagavimas / Editing: Lina Matusevičiūtė (LT), Joseph Everatt (EN)
Dėkojame projekto dalyviams, pasidalinusiems istorijomis ir prisiminimais. Ačiū Danutei Serapinienei, UAB GRINDA, Jurgiui Atroškevičiui ir Povilui Andriui Stepavičiui už pagalbą kuriant parodą.
Many thanks to the participants who shared their stories and memories. Thanks to Danute Serapiniene, UAB GRINDA, Jurgis Atroškevičius, and Povilas Andrius Stepavičius for their help in creating the exhibition.
Partneriai / Partners: Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija, Lietuvos kultūros taryba