Zigmo Vitkaus knygos „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“ pristatymas

Rugpjūčio 18 d., ketvirtadienį, 18 val. 30 mim. Vilniaus muziejuje vyks istoriko Zigmo Vitkaus knygos „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“ pristatymas.
Apie Panerių memorialo biografiją, atminties politikos vingių vaidmenį Panerių istorijoje, memorialų svarbą istorinės sąmonės vystymuisi ir žmonijos akistatoje su blogiu bei dar daugiau – leidyklos „Lapas“ išleistos Zigmo Vitkaus monografijos „Atminties miškas. Paneriai istorijoje, kultūroje ir politikoje“ pristatyme. Pokalbyje dalyvaus knygos autorius istorikas Zigmas Vitkus, menotyrininkė, Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė, archeologas Saulius Sarcevičius, moderuos publicistas Donatas Puslys.
Žengti į Panerių memorialą – lyg žengti į atminties mišką.
Paneriai – viena reikšmingiausių Antrojo pasaulinio karo atminties vietų Europoje. Vilniaus pakraštyje besidriekianti, romantiška, kurortu turėjusi tapti erdvė virto masinių žudynių – Holokausto sušaudant ir kitų nacių nusikaltimų žmoniškumui – vieta. O vėliau, 1960 m. įsteigus Fašizmo aukų muziejų ir 1977 m. memorialą – atminties ir atminties politikos scena, ​​kurioje per aštuonis dešimtmečius vis pritrūkdavo vietos pačioms aukoms.
Monografijoje gilinamasi į memorialo biografiją, atspindinčią pagrindinius SSRS ir nepriklausomos Lietuvos atminimo politikos posūkius, ir narpliojami atmintį apie Panerių aukas apraizgę procesai. Žvelgiant į Panerius kaip į gamtos, kultūros ir politikos sampynos erdvę, netrunka paaiškėti, jog iš pirmo žvilgsnio ne itin kompleksiškas ir klaidus objektas talpina daug paslapčių: nutylėtų vardų, rusenusių konfliktų, nepažymėtų objektų, archyvuose nugulusių architektūrinių sumanymų.

Gintarės Grigėnaitės nuotr.